Jakakolwiek relacja z psychopatą jest relacją, która niesie za sobą konsekwencje. Czasami delikatne, innym razem traumatyczne, z którymi nie sposób uporać się bez wsparcia psychologa. Najczęściej informacja o tym, że mamy do czynienia z kimś o takim zaburzeniu przychodzi na samym końcu, kiedy już od dawna wiadomo jest, że wszystko odbiega od normy, a pewne sytuacje nigdy nie powinny były mieć miejsca.

W związku z psychopatą często strona pokrzywdzona przez długi okres bagatelizuje sygnały, które już w początkowym etapie znajomości powinny zmusić do gruntownej refleksji. Kiedy jednak w grę wchodzą silne emocje i pierwsze zauroczenie, nie sposób skupiać się na wadach czy drobnych przewinieniach. Ofiary, choć jeszcze nie wiedzą, że nimi są, idealizują i przymykają oko. Psychopata jak mało kto potrafi wtopić się w tłum, nie wyróżniając się niczym szczególnym. Nie mając pojęcia o tym, jak odczuwać i reagować w konkretnych sytuacjach, będzie naśladować i odgrywać przeżywanie konkretnych emocji, które w danym momencie będą wskazane. Naturalnie, na samym początku będzie osobą o nieziemskim uroku osobistym. To osoba, której z chęcią będziemy chcieli się zwierzać, bo z miejsca wzbudzi w nas ogromne zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. W ten sposób psychopaci gromadzą informacje na temat swojej ofiary, poznają jej słabe punkty i stopniowo zaczynają uzależniać od siebie.

To dosyć znamienna kwestia, która dotyczy każdej osoby uwikłanej w związek z psychopatą. Kiedy tylko podatny grunt, tj. ofiara zaangażuje się emocjonalnie, psychopata zacznie realizować dalszy ciąg wyniszczającego planu w relacji z drugą osobą. Pojawi się izolowanie od bliskich i rodziny, które z początku mogą brzmieć niegroźnie, dlatego tak łatwo będzie można przymknąć na ten fakt oko. Psychopata to także osoba, która uwielbia posiadać pełną kontrolę nad osobą, z którą jest związana. Łatwo wówczas uwierzyć, że miliony wiadomości i telefonów o każdej porze dnia i nocy wynikają z troski. Psychopata kontroluje wszystko i to również wyraźny sygnał, na który żaden człowiek nie powinien się godzić. Pewność siebie i niezaburzone poczucie własnej wartości i wyższości sprawią, że psychopata z czasem zacznie werbalnie atakować i okazywać swoje niezadowolenie bez wyraźnego powodu. To kolejny etap, który najczęściej prowadzi do totalnego zburzenia poczucia własnej wartości ofiary i jej godności. To również etap, w którym samopoczucie ofiary zaczyna być w pełni zależne od samopoczucia osoby z zaburzeniem. Jeżeli psychopata będzie w doskonałym nastroju, to ofiara również może z tego czerpać garściami.

Jednak już w następnej chwili może wydarzyć się coś, błahostka, która doprowadzi do diametralnej zmiany w zachowaniu psychopaty, co oczywiście w pierwszej kolejności odczuje ofiara. Pojawią się kłamstwa i tworzenie nowej rzeczywistości, w której ciężko się połapać, a z pewnością może pojawić się także przemoc fizyczna. Każdy człowiek powinien pamiętać, że poczucie bezpieczeństwa, godność, poczucie własnej wartości i wolność słowa to podstawa, której nie wolno się pozbawiać w żadnej relacji, zwłaszcza w związku. Jeżeli partner lub partnerka wpływają na drugą stronę w sposób, który doprowadza do zburzenia tych istotnych wartości, to znak, że relacja jest toksyczna.

To również znak, że możemy mieć do czynienia z osobą poważnie zaburzoną, z którą jeszcze nigdy nikomu nie udało się stworzyć trwałego związku.