Zagadki detektywistyczne w książkach dla dzieci, to częste zagadnienie, po które autorzy i autorki coraz częściej i śmielej sięgają, ponieważ nie tylko zapewniają one świetną zabawę dla dziecka, nieważne ile ma ono lat, ale takie książki z motywem detektywistycznym, rozwijają wiele ważnych funkcji u dziecka, takie jak odnajdywanie najmniejszych szczegółów w tekście lub na obrazku, lub spróbowania samemu rozwiązać daną zagadkę detektywistyczną. 

Świetnie to wie Marta Guzowska, która stworzyła już osiem książek z serii “Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy”. Dodatkowo nie skupiała się ona na samych ludziach, i przyziemnych problemach, lecz na duchach, które skrywają przed głównymi bohaterami wiele tajemnic. 
Głównymi bohaterami książeczki “Zagadka czarnego psa. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy. Tom 1” są Anka, Jaga i Piotrek. Trójka znajomych wie wszystko o rozwiązywaniu zagadek detektywistycznych, dodatkowo mają świetne doświadczenie w tych zagadkach, w których pojawiają się duchy, a nawet trolle. Anka, Jaga i Piotrek zmierzyli się między innymi z odnalezieniem naszyjnika mumii, zajrzeli do grobu wampira, a nawet topili ducha Chopina. 

Na kolejną zagadkę detektywistyczną nie wyruszą jednak sami, ponieważ będą im towarzyszyć Lilka, wujek Janka i wierny towarzysz człowieka, czyli piesek Lucy. Pomysł na rozwiązaniu zagadki o duchach, podsunęła im Lilka, która znajduje się w klasie dziennikarskiej, i ma za zadanie napisać reportaż o nawiedzonych miejscach. W tym celu cała piątka, wraz z Lucy, udaje się do Zamku Ogrodzieniec, ponieważ jak mówi legenda, w tym zamku pojawia się Stanisław Warszycki, który kiedyś był kasztelanem.  Lecz nie pojawi się on w postacie przezroczystego ducha, ale raczej w postacie czarnego, i wielkiego psa, którego Lucy nie do końca polubi. 

“Zagadka czarnego psa. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy. Tom 1” Marty Guzowskiej to książka z serii, która charakteryzuje się wartką i ciekawą fabułą, ciekawymi bohaterami, którzy nie boją się niczego, oraz w książkach można znaleźć elementy z historii i historii sztuki. Każda książka z serii pozwala na rozwijanie logicznego myślenie, oraz rozwiązywaniu zagadek. 

Ilustracjami do książek “Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy” zajęła się utalentowana graficzka i ilustratorka Asia Gwis.