Chcesz zostać funkcjonariuszem służb mundurowych? A może interesuje cię tematyka true crime i chcesz poznać tę dziedzinę od podszewki? W tych i wielu innych przypadkach doskonałym wyborem jest kryminologia na studiach licencjackich. Jeśli właśnie rozważasz ten kierunek, to zachęcamy cię do zapoznania się z kompendium wiedzy, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje związane ze studiami z kryminologii.

Kryminologia – informacje o studiach licencjackich

Kryminologia na studiach licencjackich, czyli I stopnia, to interdyscyplinarny kierunek trwający 3 lata, obejmujący zagadnienia z różnych dziedzin – od socjologii i psychologii, aż po techniki śledcze czy zwalczanie przestępczości zorganizowanej. W trakcie kształcenia studenci zdobywają wiedzę i umiejętności, które są potrzebne do pracy w sektorach bezpieczeństwa. Mowa nie tylko o służbach mundurowych, np. policji. Absolwenci mogą znaleźć również zatrudnienie w Krajowej Administracji Skarbowej i ABW, a także w sektorze prywatnym, np. w agencjach detektywistycznych i biurach ochrony.

Czego nauczysz się na studiach licencjackich z kryminologii?

Studenci, którzy zdecydują się na kryminologię, mogą wybrać na studiach dwie specjalności:

  • patologie społeczne i ochrona ofiar,
  • kryminalistyka i zwalczanie przestępczości.

Moduły specjalnościowe są realizowane od 4. semestru. Wcześniej studenci poznają zagadnienia z zakresu podstaw socjologii, etyki służb publicznych, mediacji i negocjacji, prawa karnego materialnego i procesowego, kryminalistyki ogólnej, cyberbezpieczeństwa, prawa wykroczeń, teorii kryminologicznych, przestępczości zorganizowanej, profilowania kryminalnego czy patologii społecznych. Oprócz zdobywania wiedzy teoretycznej obowiązkowa jest też realizacja praktyk zawodowych.

Na specjalności z kryminalistyki i zwalczania przestępczości czekają takie dodatkowe przedmioty jak technika kryminalistyczna, przesłuchanie osób, służby policyjne i specjalne czy resocjalizacja i powrót do przestępstwa. Z kolei studenci, którzy wybiorą specjalność z zakresu patologii społecznych i ochrony ofiar, przerobią materiały z zakresu suicydologii, współczesnych zagrożeń społecznych, nowych form patologii społecznych, programów pomocowych dla ofiar czy imigracji i handlu ludźmi.

Kryminologia na studiach online – wygoda w zdobywaniu edukacji

Czy wiesz, że możesz zapisać się na kryminologię na studiach online? To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć tytuł licencjata, jednak z różnych przyczyn mogą mieć problem z uczęszczaniem regularnie na wykłady prowadzone na uczelni. Może być to choroba, brak transportu, praca na pełny etat, urlop macierzyński czy niepełnosprawność. Dzięki studiom online, czyli prowadzonym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, możesz zdobyć wykształcenie w wygodny i elastyczny sposób. Jeżeli chcesz się na nie zapisać, to sprawdź studia z kryminologii i już dziś zapisz się na kierunek, po którym będziesz w stanie rozpoznawać, zapobiegać i zwalczać przestępczość.