Historia Polski widziała seryjnych morderców, o których mówi się nawet w bieżących latach. Wiele znanych nazwisk do dzisiaj rozbrzmiewa w głowach społeczeństwa, chociaż minęło dużo czasu, odkąd byli oni w centrum zainteresowania.
Jednym z nich jest Zdzisław Marchwicki, znany też jako wampir z Zagłębia, którego sprawa do dzisiaj gości na językach pasjonatów kryminologii.
Kim był Zdzisław Marchwicki?
Urodzony w 1927 roku Zdzisław Marchwicki niepochlebnie wsławił się za pomocą zbrodni, o które został posądzony, a następnie stracony w 1977 roku. Lista ofiar wampira z Zagłębia liczy 21 kobiet, z czego śmierć poniosło 14 z nich.
Napady miały pewien schemat: ofiara była ogłuszana uderzeniem w tył głowy, bita, wskutek czego ponosiła śmierć, a w niektórych przypadkach miały też miejsce inne czynności seksualne. Mimo różnic przy kilku ostatnich napadach, wszystkie zostały przypisane do jednego sprawcy, czyli do wampira z Zagłębia.
Więcej artykułów z opisami zbrodni i sylwetkami przestępców znajdziesz w portalu https://www.lokalny24.pl/.
Wątpliwości w sprawie Zdzisława Marchwickiego
Nawet wiele lat po straceniu Zdzisława Marchwickiego napływają pytania o słuszność jego winy. Nie był on jedynym podejrzanym, a śledztwo w sprawie nie zostało odpowiednio poprowadzone. Inny mężczyzna przyznał się do winy, ale nie wzięto go na poważnie. Zeznania rodziny Zdzisława Marchwickiego były wymuszone, a dowody okazały się niewystarczające. Panuje przeświadczenie, że jego skazanie miało związek z chęcią uspokojenia nastrojów społecznych związanych z atakami, a także z faktem, że jedna z ofiar była spokrewniona z Edwardem Gierkiem pełniącym wtedy funkcję I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Katowicach.
Sprawa Zdzisława Marchwickiego do dzisiaj analizowana jest przez pasjonatów tej tematyki. Szereg wątpliwości sprawia, że postać wampira z Zagłębia najprawdopodobniej na zawsze pozostanie żywa.